Przewłaszczenie na zabezpieczenie wynajmowanego mieszkania

Przewłaszczenie na zabezpieczenie uznawane jest w momencie udzielania kredytu lub pożyczki. Bank lub osoba prywatna może zgodzić się na udzielenie nam kredytu w zamian za przeniesienie na nią prawa do własności posiadanej przez nas ruchomości. Będzie ona stanowiła rodzaj gwarancji, że spłacimy kredyt w wyznaczonym nam terminie, ponieważ w przeciwnym razie stracimy na zawsze prawo do własności przewłaszczoną ruchomością. Może się także zdarzyć, że po jakimś czasie od wynajęcia mieszkania stracimy źródło dochodu, z którego je opłacaliśmy. Jeżeli nie jesteśmy w stanie znaleźć dla siebie nowego mieszkania, to możemy wówczas starać się o rozłożenie należności na raty, a w zamian dokonać przewłaszczenia jednej z naszych ruchomości na rzecz właściciela mieszkania. Takie przewłaszczenie za zabezpieczenie da nam gwarancję, że nie zostaniemy wyrzuceni z mieszkania w czasie trwania umowy, a jego właściciel będzie wiedział, że w razie dalszych problemów z kłopotliwym wynajmującym będzie mógł przejąć prawo do posiadanej przez niego ruchomości, którą sprzeda i dzięki temu otrzyma zwrot kosztów poniesionych z powodu wynajmu.

Ruchomością, będącą gwarancją opłacania kolejnych rat wynajmu mieszkania może być samochód lub inny pojazd posiadany przez wynajmującego przewłaszczenie na zabezpieczenie, a także posiadany przez niego cenny sprzęt. Będzie musiał zobowiązać się do tego, że w czasie trwania przewłaszczenia nie będzie starał się dokonać jego sprzedaży ani wypożyczenia osobie trzeciej.

Musi mieć także świadomość tego, że jeżeli nie wywiąże się w terminie ze swoich zobowiązań, to utraci do niego wszelkie prawa. Ale umowa podpisywana o przewłaszczenie na zabezpieczenie wynajmu mieszkania chroni również prawa lokatora, ponieważ właściciel mieszkania będzie musiał w dalszym ciągu dbać o to, aby nieprzerwanie posiadał on dostęp do wszystkich mediów i będzie musiał ponosić koszty napraw urządzeń, których działanie jest niezależne od lokatora. Jeżeli opłaci on wszystkie swoje zobowiązania, to wówczas odzyska pełnię praw do swojej ruchomości.