Prace magisterskie niewystarczająco oceniają studentów

Konwencja, w jakiej tworzone są przeróżne prace dyplomowe, jest bardzo ważna. Szczególną uwagę przykuwają prace magisterskie, które nie zawsze okazują się wystarczające dlatego, aby móc jednoznacznie ocenić czyjeś przygotowanie do pracy w otrzymanym zawodzie. Tytuł zawodowy jest oczywiście czymś wspaniałym, trzeba jednak się mocno zastanowić, czy forma, jaką są prace magisterskie rzeczywiście może właściwie weryfikować kompetencje przyszłego pracownika.

Problem akademicki

Problem, z którym trzeba się zderzyć, jest znaczący. Praca magisterska przestaje być właściwym środkiem dla oceny zdobytej wiedzy oraz umiejętności w toku studiów- najczęściej pracodawcy w ogóle nie są zainteresowani tematyką ani rezultatami złożenia pracy magisterskiej. Jest to forma mocno oderwana od rynku pracy i kiedy nie będzie ona oceniała radzenia sobie z poszczególnymi problemami, to ciężko jest uznać ją za przydatną w przyszłej karierze zawodowej. Można podjąć rozważania, jak prace magisterskie powinny według wielu ludzi wyglądać. Na pewno nie można potraktować tej formy potwierdzania wiedzy, jako coś bezwartościowego. Szczególną uwagę powinniśmy przyłożyć do kwestii analizy problemów i szybkiego ich rozwiązywania. Pracodawcy wielokrotnie apelowali do ministerstwa nauki oraz samych uczelni, by zmienili nieco profil kształcenia i wydawali na rynek naprawdę sprawdzonych fachowców, a nie tylko „naukowców” z dyplomami.

Propozycje przedsiębiorców

Przedsiębiorcy proponują bardzo ciekawe rozwiązania, aby prace dyplomowe były oparte na rozwiązywaniu w sposób teoretyczny pewnych zaproponowanych przez nich problemów. Praca może przyjąć formę kilku zadań pisemnych, które powinny mieć charakter opisowy i dotyczyć pewnych problemów, które są typowe dla branży oraz przedsiębiorstw z tego sektora. Oceniane powinno być zastosowanie wiedzy ze studiów, własnej wyobraźni, dodatkowych informacji oraz przede wszystkim- rozwiązanie problemów i uzasadnienie pewnych środków dla realizacji danych przyjętych działań. Jest to o wiele bardziej efektywne i daje lepsze perspektywy.